logo
logo
کالابرگ الکترونیک

کالابرگ الکترونیک

دولت، به‌منظور تأمین اقلام سبد غذایی خانوار و کاهش فشار از دهک‌های پایین درآمدی، طرح صدور کالابرگ الکترونیک را اجرایی کرده است. این طرح به یارانه‌گیران این امکان را می‌دهد که اقلام اصلی سبد غذایی خود از جمله مرغ و گوشت را تامین کنند.

افرادی که دریافت کالابرگ هستند و تمایل دارند موجودی و باقی‌مانده اعتبار خود را بررسی کنند، می‌توانند با استفاده از روش‌ها و کدهای دستوری، اقدام به استعلام کالابرگ الکترونیک کنند.

کالابرگ الکترونیکی چیست ؟!

در این مقاله، پس از تشریح کالابرگ الکترونیک و روش‌های استعلام آن، به کد استعلام کالابرگ الکترونیکی می‌پردازیم. همچنین، نحوه استعلام با کد ملی و برای کودکان را مورد بررسی قرار می‌دهیم و در پایان به این پرسش پاسخ می‌دهیم که کدام کالاها با کالابرگ قابل خرید هستند. برای اطلاعات بیشتر، با ما همراه باشید.

به‌منظور حمایت از سبد غذایی و سلامت افراد جامعه، دولت امکان تامین اقلام اساسی برای یارانه‌گیران دهک‌های یک تا هفت درآمدی را از طریق کالابرگ الکترونیک فراهم کرده است. این طرح امکان معرفی به کالابرگ الکترونیک را برای این گروه از افراد فراهم می‌کند تا اقلام اصلی خود را تهیه کنند.

مطابق با بند «ی» تبصره ۱۴ قانون بودجه سال جاری، دولت مجاز است از منابع این تبصره برای جبران کاهش قدرت خرید دهک‌های پایین درآمدی، ناشی از افزایش قیمت کالاهای اساسی، کمکی به خانوارهای مشمول ارائه دهد، از جمله اعطای یارانه به صورت کالابرگ الکترونیکی.

استعلام کالابرگ الکترونیک

این طرح در حال حاضر برای دهک‌های یک تا هفت درآمدی اجرا شده و مشمولان می‌توانند ۱۱ قلم کالای اساسی را از فروشگاه‌های متصل به طرح خریداری کنند. استعلام دهک‌بندی خانوار با شماره گیری #کد ملی*۴۳۸۵۷*۴* امکان‌پذیر است.

اگر خانوارهای دهک‌های درآمدی یک تا هفت، نیمی از یارانه نقدی خود را به خرید یازده قلم کالای مشمول کالابرگ الکترونیک اختصاص دهند، هر نفر ۱۲۰ هزار تومان اعتبار یارانه تشویقی دریافت خواهند کرد. لازم به ذکر است که این مبلغ مازاد نیز باید برای خرید کالاهای سبد تعریف‌شده دولت در کالابرگ مصرف شود.

در گذشته، توضیح دادیم که کالابرگ الکترونیک چیست و افراد مشمول درآمدی و یارانه می‌توانند از آن برای تهیه کالاهای اساسی بهره‌مند شوند. حالا به روش‌های استعلام کالابرگ یارانه می‌پردازیم.

دولت این امکان را فراهم کرده است تا افرادی که اطلاعاتی از تعلق کالابرگ الکترونیک به خود ندارند یا از شارژ شدن یا نشدن و میزان اعتبار کالابرگ الکترونیک بی‌اطلاع هستند، بتوانند به راحتی از روش‌های استعلام استفاده کنند.

روش‌های استعلام شامل مراجعه به اپلیکیشن و برنامه شما (شبکه ملی اعتبار) و کد دستوری است. برای استعلام از طریق برنامه شما، شما باید برنامه را دانلود و نصب کرده، شماره سرپرست خانوار را وارد نموده و کد امنیتی را درج کرده و گزینه ثبت را انتخاب نمایید.

برای استعلام کالابرگ از طریق کد دستوری، متقاضی باید کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* یا #۲۸*۷۸۸* را در صفحه تماس تلفن همراه خود وارد کند و به این ترتیب، از باقی‌مانده اعتبار خود مطلع شود. در حال حاضر، این طرح تنها برای خانوارهای دهک‌های یک تا هفت درآمدی فعال است، اما به نظر می‌رسد که دهک‌های هشت و نه نیز به زودی به این طرح اضافه خواهند شد.

کالا برگ برای کودکان

وزارت بهداشت به‌منظور حفظ امنیت غذایی کودکان در خانوارهایی که از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شناسایی شده و مشکلات تغذیه‌ای دارند؛ طرح اعطای کالابرگ الکترونیکی کودکان را مطرح و اجرایی کرده است.

جهت استعلام کالابرگ الکترونیکی کودکان خود، خانوارها می‌توانند به دو روش، یعنی از طریق برنامه شما (شبکه ملی اعتبار) یا با کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* یا #۲۸*۷۸۸* اقدام کنند. یارانه و شارژ کالابرگ الکترونیکی کودکان به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود، و متقاضیان می‌توانند با پیگیری وضعیت موجودی یارانه خانواده، مقدار این کالابرگ را مشاهده کنند.

در حال حاضر، ارزش کالابرگ الکترونیک کودکان در خانوارهای شناسایی شده توسط وزارت بهداشت، یک میلیون تومان است. خانواده‌ها می‌توانند از این مبلغ برای خرید اقلام مشمول طرح کالابرگ الکترونیک استفاده کنند.

کدام کالاها را می‌توان با کالا برگ خرید

در بخش‌های پیشین مقاله، جزئیات کاملی درباره چیستی و ماهیت کالابرگ الکترونیکی و نیز روش‌ها و نحوه استعلام موجودی آن ارائه شده و توضیح داده شده است که افراد می‌توانند از این کالابرگ برای خرید اقلام اساسی استفاده کنند. یکی از مواردی که در حوزه کالابرگ الکترونیکی برای افراد اهمیت دارد؛ این است که کدام کالاها را می‌توان با این کالابرگ خرید؟

در حال حاضر، ۱۱ نوع کالای اساسی در فهرست موجودی کالابرگ الکترونیکی قرار دارند. این ۱۱ نوع کالا شامل شیر، پنیر، تخم‌مرغ، گوشت مرغ، روغن، ماکارانی، برنج، ماست، قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله می‌شود..

 

موضوعات